Content not translated?
Try autotranslate

Teater InterAKT: Workshop Hvem er jeg i dag?

Teater InterAKT (S) har holdt workshop med kvinner fra Porsgrunn Røde Kors Kvinnegruppe i tre dager. Sammen vrir og vender de på spørsmålet -hvem er jeg i dag? De søker svaret i minner fra fortiden og i fantasier om fremtiden.

  • Lørdag 7. Februar 2026
    15:00 / Nedre Jønholt gårdGratis

Om forestillingen

Når vi svarer på spørsmålet «Hvem er jeg i dag?» gjentatte ganger og på forskjellige måter, fremheves foranderligheten og mangesidigheten i hver enkelt persons identitet og personlighet. Vi er så mye mer enn andre – og kanskje vi selv – tror.

Vi jobber med fysisk improvisasjon og performance-øvelser samt kreativ skriving og intervjuer om livshistorien, elementer fra metoden for scenekunst i communityn, som Teater InterAkt har utviklet gjennom mer enn 15 års praksis.

I en åpen workshop (lørdag 7.) står publikum og deltakerne sammen. Felles elementer av bevegelse og performance ispedd livshistorier der skuespillernes erfaringer og levekår synliggjøres. Det åpne verkstedet vil vare i omtrent en time, og publikum inviteres til å observere, lytte og delta aktivt i arbeidet.

I workshopen brukes språkene norsk, litauisk, svensk, engelsk og russisk. Den er tilgjengelig for alle som kan ett eller flere av disse språkene.

Et mål med prosjektet er å skape god, engasjerende og rørende scenekunst i communityn som øker kunnskapen om hvor forskjellige våre levekår er avhengig av om vi tilhører majoritetssamfunnet eller ikke. Når både norskfødte og utenlandsfødte kvinner deltar og deler sine livshistorier, skildres sårbarheten og eksponeringen som skapes av visse livsomstendigheter, og hvor mye vi kan lære av hverandre hvis vi faktisk møtes. Våre livshistorier har mange flere berøringspunkter enn vi kanskje tror.

Et annet mål er å skape muligheter for møter mellom to miljøer som ofte ønsker å ha kontakt med hverandre, men som har vanskelig for å finne former og steder for dette møtet – kvinner med erfaring fra migrasjon, og kvinner uten den erfaringen.

Prosjektet setter søkelyset på fellesskapet av kvinner med migrasjonserfaring, en gruppe som sjelden sees på scenen og hvis historier og erfaringer ikke får så stor plass i samfunnet. Hvem er jeg i dag? er en hyllest til denne viktige, men ikke så velkjente gruppen i samfunnet.

Workshopen pågår torsdag og fredag på Keims salong. Tusen takk Feste og Ikke bare brød for lokalet! 

ÅPEN WORKSHOP LØRDAG 7. er på Nedre Jønholt gård.

OM TEATER INTERAKT

Teater InterAkt har jobbet med scenekunst i community siden 2010. Å skape interessant, relevant og innovativ scenekunst sammen med mennesker i sårbare livssituasjoner har vært vårt overordnede mål siden den gang, samt å utvikle vår forståelse av hva dette krever for kunstnerisk praksis. Siden 2010 har vi laget 15 scenekunstforestillinger i Malmö. Blant dem er Asylmusikalen (2010), Malmökoden (2014), trilogien Brofästet (2017–2019), Jag låtsas att jag förstår (2020), Remove (2021), Fria kvinnor (2023) og Maryammanifesten (2024).

Fra 2021 har vi samarbeidet med kvinneforeningen Maryam Sisters. I prosessen prøvde vi ut designøvelser, improvisasjon og arbeid med livshistorier, noe som ga opphav til et ønske om å formidle våre erfaringer direkte til et publikum, fra scenen. I Maryammanifesten skapte vi et feministisk scenekunstmanifest sammen. https://teaterinterakt.se/

I 2023 startet et samarbeid med Grenland Friteater, som så langt har resultert i prosjektet «Jeg och kvinner mine» på PIT 2025 (i samarbeid med kvinner fra Røde Kors kvinnegruppe) og prosjektet «Hvem er jeg idag?» på Vinterscenen 2026.